Ruchy nieteoretyczne
Celem przedsięwzięcia jest uruchomienie w młodych przedstawicielach Olechowskiej społeczności pozytywnej zmiany w postrzeganiu i wartościowaniu okolicy. Bezpośrednimi adresatami działania są uczniowie klasy VII Szkoły Podstawowej nr 141 im. Gen. Mariusza Zaruskiego w Łodzi. Pośrednio projekt obejmie też pozostałych mieszkańców okolicy.
Działania pod hasłem „Ruchy nieteoretyczne” potrwają od września do października 2017 roku i podzielone zostaną na kilka etapów. Pierwszym z nich będzie wypracowanie konspektów, scenariuszy zajęć. Kolejnym – odkrywanie przestrzeni na nowo podczas spacerów nauczycieli i uczestników projektu do wskazanych przez nich samych ważnych miejsc. Uczniowie poznają i nazwą uczucia, które im kojarzą się z domem i spróbują je przedstawić w postaci znaku plastycznego. Podczas spacerów będą też nasłuchiwać i próbować rejestrować w formie nagrań audio oraz wideo dźwięki miejsc, które są młodzieży najbliższe. Pomogą w tym warsztaty, na których uczestnicy zdobędą praktyczne i techniczne umiejętności: pracy z kamerą, montażu czy realizacji dźwięku. W ten sposób stworzą swoje własne mikrohistorie. Warsztaty poprowadzą: artysta, muzyk, autor wielu multimedialnych projektów Rafał Kołacki oraz mgr sztuki, artystka-plastyk Dagmara Pochyła.
Wykonane przez uczestników elementy instalacji plastycznych oraz dźwiękowych posłużą do stworzenia wirtualnej, subiektywnej mapy osiedla z zaznaczonymi na niej istotnymi punktami, związanymi z dzieciństwem, dorastaniem czy domem. Mapa będzie udostępniona na stronie projektu w formie otwartej i edytowalnej tak, by każdy miał możliwość dodania obiektów czy punktów, które są dla niego ważne.
Organizator: Ośrodek Kultury Górna i Strefa Kultury Otwartej Olechów
Partner: Szkoła Podstawowa nr 141 im. Gen. Mariusza Zaruskiego w Łodzi
Finansowanie: Dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Bardzo Młoda Kultura 2016 – 2018” program regionalny „Koalicje Kultury” realizowany przez Muzeum Sztuki w Łodzi.
Magdalena Kulig Staniewska